Sommerbogen 2026

Snart er det sommerferie, og Folkebiblioteket i Hedensted Kommune inviterer igen børn med i den landsdækkende kampagne Sommerbogen.

Foto: Bibliotekernes Sprog- og Læsespor

Sommerbogen 2026

Sommerbogen er for børn mellem 6 og 15 år. Her kan børnene læse bøger, løse udfordringer og skrive anmeldelser, som de afleverer på biblioteket. Sommerbogen 2026 starter den 12. juni og slutter den 14. august. 

Sådan deltager du i Sommerbogen  

 

  • Hent et anmeldelsesark på dit lokale bibliotek eller print det ud her fra siden (se linket længere nede på siden).
  • Læs eller lyt til mindst 3 bøger og udfyld anmeldelsesarket.
  • Gennemfør mindst 10 ud af de 30 udfordringer på anmeldelsesarket. Du må gerne løse flere udfordringer ad gangen f.eks. hvis du læser en bog af en dansk forfatter; læser højt for en du godt kan lide; læser mens du danser og meget mere.
  • Når du har gennemført, skal anmeldelsesarket afleveres på biblioteket senest 14. august. Her får du en præmie for hver bog du har anmeldt.
  • Når du afleverer anmeldelsesarket, er du også med i lodtrækningen om lokale bogpræmier samt 3 nationale præmier
  • Lokale præmier: Vi trækker lod om bogpræmier blandt alle afleverede anmeldelsesark efter 14. august.
  • Nationale præmier: 3 vindere (som findes blandt deltagere over hele landet) får lov til at tømme en boghandel på 5 minutter!. Vinderne trækkes efter 14. august.
  • Du er meget velkommen til at komme forbi og spørge bibliotekaren, hvis du har brug for hjælp eller inspiration til bøger, der passer til udfordringerne.
  • Du kan også bruge eReolenGo, hvis du hellere vil læse e-bøger eller høre lydbøger.
  • Rigtig god læselyst. 

Fif til forældre til børnenes læsning

 

  • I er meget velkommen til at komme forbi og spørge bibliotekaren, hvis I har brug for hjælp eller inspiration til bøger, der passer til udfordringerne.
  • I kan også bruge eReolenGo, hvis I hellere vil læse e-bøger eller høre lydbøger.
  • Hæng udfordringsarket et synligt sted og kryds af, efterhånden som I løser udfordringerne.
  • Hjælp gerne børnene på vej ved hver dag at skabe gode stunder med ro og tid til læsning.
  • Læs selv i sommerferien - og skilt med det.
  • Lad bøger og andet læsestof ligge fremme. Når voksne læser, og børn ser det, har det en positiv indvirkning på deres læsning.
  • Tal om det du læser, og spørg ind til, hvad dit barn læser.